Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy – 29-go czerwca 2023 roku opublikowane zostało Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn, które uchyla Dyrektywę Maszynową 2006/42/WE i wprowadza nowe wymagania dla maszyn. Rozporządzenie… no właśnie, już tu warto się zatrzymać, bo unijne rozporządzenia są stosowane bezpośrednio w krajach członkowskich i nie wymagają wdrażania do prawa krajowego – wydaje się to dużym plusem.
    
    Czego dotyczą nowe przepisy
? Jeśli chodzi o treść nowych wymagań to nie jest ona szczególnie rewolucyjna. Ewolucja – to słowo pasuje tu zdecydowanie lepiej, gdyż przepisy zostały zmienione w taki sposób, aby nadążały za nowymi technologami (a co za tym idzie - również nowymi zagrożeniami) oraz aby były przyjaźniejsze i łatwiejsze w stosowaniu. Główne zmiany, o których z pewnością należy wspomnieć to:

  • maszyny z załącznika IV MD 2006/42/WE zostały przeniesiona do załącznika I oraz zostały podzielone na różne kategorie ze względu na stwarzane ryzyko;
  • dodano definicję istotnej modyfikacji maszyny oraz zmienione niektóre inne definicje;
  • pojawiły się wymagania odnośnie cyberbezpieczeństwa;
  • wprowadzono możliwość dostarczania klientowi cyfrowej instrukcji obsługi i cyfrowej deklaracji zgodności (wersja papierowa na życzenie);
  • dodano nowy moduł oceny zgodności – moduł H;

    
    Producenci i operatorzy maszyn będą mieli 42 miesiące na dostosowanie się do nowych wymagań – Rozporządzenie maszynowe 2023/1230 wejdzie w życie 20 dni po publikacji i zgodnie ze sprostowaniem będzie stosowane od 20 stycznia 2027 r. Czasu jest dużo, ale warto już dzisiaj zapoznać się z nowymi wymaganiami i przeanalizować je pod kątem produkowanych maszyn. Warto tutaj przypomnieć, że biuro riskCE specjalizuje się w ocenie zgodności maszyn o czym przekonało się już wielu producentów.

Zapraszamy do kontaktu!

Autor: Marcel Brajer
Product Compliace Specialist